Úvod > O mně

O mně

Jsem člověk od koní. Koně mám rád již od dětství. Celý můj život jsou kolem mne, a já kolem nich. Bez koní si už neumím svůj život ani představit.

Poprvé jsem se s nimi setkal ve Velké Chuchli, kde jsme s rodiči bydleli, a proto mám dodnes pro dostihové koně slabost, i když v patnácti letech, kdy jsem vyrostl trochu víc, byl konec s mou ani nezapočatou kariérou žokeje.

Na všech dalších místech a stájích, kam mě život zavál, mi stále něco chybělo. Hledal jsem trochu jiný přístup a vztah ke koním, než se kterým jsem se setkával.
Dočkal jsem se po roce 1989, kdy k nám ze západu začaly proudit informace o Horsemanech, "zaříkávačích koní" a westernovém ježdění.
Ze záliby se časem stala profese, a tak se nyní zabývám krásnou prací s koňmi.

Práce

Základem mé práce je Natural Horsemanship a přirozená komunikace člověka a koně. Držím se této filozofie vztahu mezi člověkem a koněm a nesčetněkrát se mi potvrdila její síla a kouzlo. Mnohokrát mi v praxi zachránila zdraví, i když úrazů mám také hezkou sbírku, a pomohla mi i při sportovních výkonech. Úspěch této filozofie jsem zúročil i při práci v zahraničí.

I když mě stále více oslovují se svými problémy a žádostmi "hobby" jezdci, pracuji i pro profesionální dostihové stáje, sportovní stáje a westernové ranče.

Při mé práci jsem rád, když je člověk s koněm od začátku v přímém kontaktu, abychom koni pomohli a jak se říká šli naproti s tím, co mu potřebujeme sdělit.
Vždy začínám v dobrém a bez tlaku. Protože v případě, že si později hned neporozumíme, mohu se na tento začátek vrátit, aniž bych klesl v očích koně a couvl, a nebo ho z obavy, že utrpí mé "vůdčí ego" musel zlomit.

Poznal jsem množství lidí a stájí. Setkal jsem se s někdy až neuvěřitelnými příběhy a osudy. Pracoval jsem s desítkami koní, i tak se těším na každý nový kontakt a na další práci, protože jakýkoli kůň, se kterým pracuji, mi dá nové zkušenosti. A v této práci se člověk učí stále, nikdy není na vrcholu – koně mu to nedovolí.

Posledních několik let studuji Vaquero styl, při kterém jde silně ruku v ruce Horsemanship s výcvikem pracovního koně, a proto mne hodně oslovil. Svého vlastního koně jezdím tímto stylem.

Mou snahou a velkou radostí je spokojený kůň, se svým neméně spokojeným lidským partnerem. To učím i v kurzech a seminářích, kde se snažím svou filozofii, práci a zkušenosti předat dál, a to nejen dospělým, ale i dětem všeho věku.

Sport - westernové ježdění

Westernovému ježdění, které mě lákalo již před rozbitím "rudých plotů", se věnuji i po sportovní stránce, i když nijak netlačím na vavříny a ocenění, ale spíše na předvedení koně a uspokojení soutěživého ducha, spojené s užíváním si atmosféry těchto podniků.

Westernový styl mám rád jednak pro jeho způsob výcviku, kdy se dává koni větší svoboda a prostor v práci, a jsem také názoru, že je velmi vhodný pro rekreační ježdění nebo putování s koňmi.